Pročitaj šta je važno pri odabiru boje za zidove

boje za zidove2

Krečenje kuće ili stana neophodno je prilikom uređenja enterijera, a kako su zidovi podložni prljanju, ceo proces ponavlja se u izvesnom kontinuitetu. Međutim, boje za zidove ne biraju se nasumično, već to zavisi od niza činilaca na koje treba obratiti pažnju.

Namena prostorije

Postoji svakako mnogo različitih boja za zidove, međutim, pri odabiru uvek treba krenuti od specifičnosti prostorije. Spavaće sobe otuda iziskuju mirnije tonove, svetloplavu ili zelenu, koje smiruju, dok su žive i jarke, poput narandžaste ili žute, podesnije za kuhinje.

Takođe, radni prostori traže nijanse koje unose mir, ali i podstiču kreativnost – poput ljubičaste, dok ljubitelji tamnih tonova, na primer crvene, tamnosive, crne, treba da znaju da su one najpodesnije za dnevne boravke. Dakle, na prvom mestu je važna funkcija neke prostorije jer nijanse zidnih površina umnogome mogu uticati na raspoloženje i osećaje prijatnosti i udobnosti.

Estetika enterijera

Treba da postoji okvirna predstava o tome koje su nijanse pogodne za koju prostoriju, međutim, konačan izbor naposletku biva uslovljen i podovima i nameštajem.

Naime, u prostoru zidovi zauzimaju najveću površinu koja je kompaktna i koja determiniše estetiku prostora, a njihova nijansa treba da bude u saglasju, odnosno kompatibilna sa nijansom podova – pločicama, laminatom, parketom, potom izabranim tepihom, ali i sa nameštajem, kako policama, komodama i garniturama, tako i propratnim dekorativnim detaljima poput lampi i slika.

Jednostavno, sve aspekte treba uskladiti jer će jedino tako boje za zidove doprineti izgledu neke sobe, učinivši je prijatnijim i modernijim mestom.

Atraktivnost i posebni efekti

Prilikom odabira boje za zidove, bilo da je reč o stambenoj bilo poslovnoj jedinici, teži se i tome da ona budu u skladu sa trenutnim trendom. Dakle, ljudi uglavnom biraju one tonove koji su trenutno atraktivni, bilo da su jedini u prostoru, bilo da se kombinuju sa drugim nijansama, neretko čineći sa njima kontraste.

Stoga u jednoj sobi zidovi mogu biti okrečeni različitim bojama, obično se kombinuju dve, ali se kombinacije nijansi mogu ostvariti i tako što će se na zidu naći vodoravne ili uspravne štrafte.

Važno je znati da se upravo ovim tonovima mogu postići različiti efekti, te je tako preporučljivo da naročito u potkrovlju budu iste nijanse kosih plafona i klasičnih površina, svetle nijanse odaju utisak prostranosti i dubine, vertikalne linije čine da plafon deluje viši, a horizontalne da se stiče utisak širine.

Izbor vrste farbe

Bez obzira na prostor, bela je uvek dobra opcija, kao i druge svetle neutralne nijanse koje su uklopive sa svim detaljima. Ipak, pre krečenja se treba dobro informisati koji sve tipovi boja za zidove postoje na tržištu.

Najčešće se koriste akrilne, disperzivne ili poludisperzivne, postoje i lateks, adhezivne, krečne i druge. Svaku vrstu odlikuje niz performansi zahvaljujući kojima je bolja od nekog drugog izbora, a razlikuju se po kvalitetu, efektu koji se njima postiže, ali i cenama.

Vreme je za krečenje

Mnogi angažuju profesionalce kada žele da okreče postor u kojem žive, međutim, u ovu avanturu se možemo upustiti i sami. Najbitnije je napraviti dobar izbor nijanse i same vrste boja za zidove, potom pripremiti podlogu, zaštiti nameštaj i slediti uputstva kako bi krajnji produkt ispunio naša očekivanja.