Šta sve dovodi do bolova u leđima

bol-u-ledjima

Sa neprijatnim osećajem kao što je bol u leđima se svako susreo u nekom periodu života. Neretko ga prate i druge tegobe koje mogu otežati obavljanje svakodnevnih poslova, ali i odmor od svakodnevnice.

Bol u leđima remeti Vam normalan san i čini da se i fizički i psihički osećate loše. U zavisnosti od uzroka se određuje tok lečenja, a zanimljivo je da postoji mnogo mogućih okidača.

AKUTNI I HRONIČNI BOLOVI U LEĐIMA

Svaki čovek tokom svog životnog doba oseća bolove u predelu leđa. Više od 90% slučajeva predstavlja bolove koji se eliminišu lako uz adekvatne tretmane.

Kao i svaki bolovi i ovi se dele na akutne i hronične. Akutni traju od 2-6 nedelja, dok period trajanja bolova duži od 6 nedelja im daje hroničan oblik.

Akutna forma bolova u leđima je blagog ili srednjeg inteziteta i pacijenti ga opisuju kao osećaj probadanja.

Što se tiče hroničnih bolova, nastaje postepeno i progresivne je prirode. Postoji široki spektar mogućih uzroka neprijatnih tegoba.

Olakšavajuća okolnost je što najveći broj dijagnoza ne predstavljaju ozbiljni slučajevi koji mogu ugroziti život pacijenata.

LISTA NAJČEŠĆIH UZROKA BOLOVA U LEĐIMA

Loše držanje tela tokom dužeg vremenskog perioda stvara pritisak na kičmu i okolne mišiće što dovodi do bolnih promena na kičmi i oštećenja nerava. Isto tako i nepravilan hvat i podizanje teškog tereta ostavljaju iza sebe probleme sa bolnim leđima.

Istegnuće mišića se takođe smatra jednim od čestih uzroka bolova u leđima – naročito u lumbalnom delu. Zajedno sa bolovima, javljaju se i tegobe nalik osećaju ukočenosti, grčevima i ograničenim pokretima.

Atrofija mišića je jedan od najčešćih uzroka hroničnih bolova u kičmi i mahom je uzrokovana nedostatkom fizičke aktivnosti, a jednim delom i starenjem. Mišići gube snagu i stabilnost da služe kao adekvatna potpora telu i tkivo od kojeg su građeni se vremenom razlaže i propada. Ne javljaju se samo bolovi, već raste i rizik od povreda kičmenog stuba.

Diskus hernija predstavlja pomeranje diskusa koji se nalaze između kičmenih pršljenova i sprečavaju trenje kostiju. Ovakva pojava je najčešća u lumbalnom delu kičme ili predelu vrata i prate je jaki bolovi.

Takođe, nije neobično da bol u predelu leđa pokrene dugoročno sedenje na poslu, ponavljajući pokreti na radnom mestu, često podizanje teškog tereta i spavanje na lošoj podlozi.

REĐI UZROCI BOLOVA U LEĐIMA

Bol u leđima se ponekad javlja kod pacijenata sa osteoporozom. U slučajevima koji nisu toliko česti, bol u leđima može biti i simptom infekcije ili tumora.

KAKO SE DIJAGNOSTIKUJE TAČAN UZROK BOLOVA U LEĐIMA?

Lekar će razgovarati sa Vama da bi saznao kakve bolove osećate i koji ih simptomi prate, a zatim će obaviti klinički pregled. U slučaju da se osećaj bola javio nakon povrede, dugotrajan je ili potrebno proveriti koji je pokretač u pitanju, rade se testovi. Najčešće se pacijent šalje na CT skener ili magnetnu rezonancu.

MOGUĆI TRETMANI

Doktor će Vam verovatno prepisati neke analgetike i suplemente koje ćete koristiti uz njegovu kontrolu. Razgovarajte sa njim i o opcijama korišćenja prirodnih sredstava koji su često jednako delotvorni, uz retku pojavu ili totalno odsustvo neželjenih efekata.

Korekcija ishrane i životnih navika se često podrazumevaju kada su u pitaju terapije protiv bolova u leđima. Od velike pomoći su fizikalna terapija, akupunktura, kineziterapija i proloterapija, kao i mnogi drugi inovativne neinvazivne metode.

Operativni zahvat se primenjuje samo kao krajnja opcija, kad nijedan drugi tretman ne deluje očekivano.

KORISNI SAVETI

  • Vežbajte pravilno držanje kičme tokom hodanja i sedenja. U tome Vam mogu dodatno pomoći personalni treneri. Plivanje se takođe pokazalo i kao pomoć pri bolovima u leđima i kao preventivna mera.
  • Hranite se umereno i zdravo, uz održavanje normalne telesne težine.
  • Najčešće nije potrebno, ali ni poželjno, da dugo ležite u krevetu kod bolova u leđima. Najduže tri dana možete tako mirovati, a potom treba da se krećete i posvetite nekim laganim fizičkim aktivnostima, ukoliko lekar ne kaže drugačije.
  • Tople i hladne obloge mogu na neko vreme ublažiti ili otkloniti bolove. Probajte i jednu i drugu varijantu i otkrijte koja Vam više odgovara.
  • Obezbedite kvalitetan jastuk za spavanje i dušek za zdrav san i adekvatnu potporu Vašim leđima.

KADA TREBA HITNO POTRAŽITI MEDICINSKU POMOĆ?

Ukoliko se desi da bolove u kičmi ne možete da podnesete, da osećaj bola dugo traje ili da bol ozbiljno remeti Vaše svakodnevne aktivnosti i sprečava da uživate u stvarima koje volite, što pre posetite lekarsku ordinaciju.

Na ozbiljan problem ukazuju  i znaci nalik poteškoćama sa mokrenjem i slabosti u nogama. Bolovi, kao i svi drugi prateći simptomi, ne smeju negativno uticati na Vaš svakodnevni život, bilo da je u pitanju posao ili odmor.